A lehangoltság ill. a depresszió manapság rendkívül gyakori. Természetesen a kettő között többlépcsős fokozati különbség van, a skála a szomorkás hangulattól egészen az öngyilkossági késztetésig tart. Éppen ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy súlyosabb, vagy elhúzódó tünetek esetén elsőrendű az orvosi ellátás. Szintén nagyon fontos, hogy csak az orvossal egyeztetve szabad csökkenteni vagy abbahagyni a depresszió kezelésére felírt gyógyszer szedését.

Mit tegyünk, ha már a nap se süt?
Mindezeket figyelembe véve, amikor jelentősebb fáradtságérzet, csökkent koncentrációs készség, kedvetlenség, alvászavarok, szorongás jelentkezik valakinél, első lépésben megpróbálhatja a homeopátiát segítségül hívni. Ezek a tünetek sokaknál főként a téli, borongósabb időszakban jelentkeznek. Érdemes ilyenkor a homeopátia mellett az egyik legsokoldalúbb gyógynövényt, a növényi antidepresszánsnak titulált orbáncfüvet is alkalmazni. Ezt jó ha kúraszerűen tesszük, akár tinktúra, akár tea formájában kb. 8-10 héten keresztül. De térjünk vissza a homeopátiás gyógyszerekhez. Mindig igyekezzünk a tüneteknek leginkább megfelelő szert kiválasztani, ha ez nehezen megy, bátran kérjük szakember segítségét.

  • Acidum nitricum – az ingerlékeny, érzékeny típusú egyéneknél fellépő lehangoltságra jó. A kétségbeesés könnyen eluralkodik rajtuk, de elégé tüskések, bosszúállóak lehetnek. Rendkívül érzékenyen reagálnak mindenre.
  • Acidum phosphoricum – akkor jó, amikor az idegkimerültségtől a beteg közönyössé,  -apatikussá válik, a gondolatait nehezen szedi össze. A szellemi munkától  könnyen kifárad, gyakran fáj a feje. Bár estére aluszékonnyá válik éjjel mégsem tud aludni.
  • Arsenicum album – a legjellemzőbb a nagyfokú fáradtsággal párosuló intenzív nyugtalanság. Rohamokban tör a betegre a szenvedés, ami teljesen negatív életszemlélettel jár: kételkedik az állapota javulásában, a kezelések hatékonyságában, gyógyíthatatlannak képzeli magát. Fontos tünet az állapottal együtt járó fogyás és a kora hajnali szorongással kísért álmatlanság. A betegek többsége rendszerető, aprólékos, precíz.
  • Aurum metallicum – hirtelen előtörő lehangoltság, reményvesztettség, csüggedés esetén alkalmazható, amenyiben az önbecsülés hiányával, értéktelenség érzettel és életundorral jár.
  • Graphites – határozatlan, aggódó, félénk, ijedős betegek hangulati zavarára alkalmazható. A lehangoltság mellett a legjellemzőbb tünetek a puffadás, a székrekedés, esetenként a nedvező ekcéma.
  • Ignatia – friss gyász vagy szerelmi bánat után kialakuló depresszió szere. A reakciók sokszor túlzottak – drámai sóhajtozás, hisztérikus sírógörcsök  lehetnek jellemzőek.
  • Kalium carbonicum – az ilyen típusú beteg szinte állandóan fáradt, fizikailag és szellemileg is túlságosan érzékeny. Örökké az egészségével van elfoglalva, a legapróbb eseményeket is drámaként éli meg.
  • Kalium phosphoricum – ennél a szernél is fontos tünet a szinte letargikus fáradtság, erőtlenség, a legjellemzőbb azonban a tömegtől ill. a másokkal való találkozástól való félelem. Az okok között szerepelhet túlhajszoltság, vagy valamilyen nagy bánat. A beteg türelmetlen, rossz a memóriája, rosszul alszik, rémálmok gyötörhetik.
  • Lachesis – az izgatott, felfokozott állapottal váltakozó lehangoltság klasszikus szere. Megszűnik az addigi bőbeszédűség, a végletekig fokozódik a túlérzékenység, a féltékenységi hajlam ok nélküli hisztérikus gyanakvásba csaphat át. Gyakori, hogy a depresszió a klimax körüli időszakban jelentkezik.
  • Lilium tigrinum – főként a közömbösségre hajlamos, félénk, sírós nők lehangoltsága esetén alkalmazható, akik gyakran premenstruációs szindrómától szenvednek.
  • Lycopodium – a beteg fáradt, levert, túlérzékeny, ingerlékeny, rosszul alszik. Jellemzőek az emésztési panaszok és, hogy a szexuális tevékenység nullára csökken.
  • Natrium muriaticum – olyankor hatásos ez a szer, amikor a lehangoltság lefogyással jár illetve a szellemi terhelés erős fejfájást okoz. A beteg melankolikus, nehezen koncentrál, fél a jövőtől. Állapotán kifejezetten ront az együttérzés és a vigasztalás.
  • Phosphorus – olyan művészi, kreatív típusú embereknek jó, akikre rohamokban tör a lehangoltság. Könnyen belelkesülnek, de ugyanilyen gyorsan el is kedvetlenednek. Szentimentálisak, nagyon érzékenyek, félénkek, szorongóak, állandó biztatásra van szükségük.
  • Sepia – a betegre jellemző, hogy nagymértékben közönyös, szomorú, visszahúzódó, keresi a magányt, könnyen elsírja magát és memória zavarokról panaszkodik. A nőknél a tünetek a menstruáció ideje alatt rosszabbodnak. Állapotuk kifejezetten jobbra fordul, ha kedvenc fizikai tevékenységüket (ez rendszerint a tánc) gyakorolják.

Hogyan szedjük?
A fenti gyógyszereket legjobb, ha C30-as higításban szerezzük be valamelyik homeopáiás szereket is árusító patikából. Magasabb potenciájú homeopátiás gyógyszert csak orvosi felügyelet mellett javasolt szedni, ezért azok vénykötelesek. A kiválasztott szerből hetente 1-szer (lehetőleg mindig azonos napon) alkalmanként 5 szemet kell a nyelv alá téve elszopogatni. Amennyiben javulást észlelünk, úgy a kezelést abba lehet hagyni, mert a szer tovább dolgozik.

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál