Felmérések szerint a magyar lakosság több mint 30%-a magas vérnyomástól szenved. A kórkép pontos oka nem ismert, de számos rizikófaktort fel lehet sorolni, amely közrejátszik a betegség kialakulásában.
A magas vérnyomásos panaszok kis hányada genetikus eredetű, ezeket nem lehet életmódváltással jelentős mértékben befolyásolni – mondja dr. Kuklis Eszter általános orvos, természetgyógyász és életmód tanácsadó. – A többség azonban a helytelen életmód következménye: rossz ételek, kevés mozgás, sok stressz és kevés lazítás.
A vérnyomás értékét befolyásolja az életkor, a testhelyzet, a fizikai aktivitás, a testsúly, az örökletes tényezők, a táplálkozás és a lelkiállapot is. A vérnyomás akkor mondható normálisnak, ha a szisztolés érték 130 alatt, a diasztolés 85 alatt van. (A magasabb érték a szív aktív, összehúzott állapotában, míg az alacsonyabb az elernyedt, nyugalmi állapotban mért vérnyomást jelzi.) A magas vérnyomás tünetei az ismétlődő fejfájás, látászavar, orrvérzés, nehéz légzés, mellkasi fájdalmak, fáradékonyság és szédülés.
A hipertóniát azért fontos kezelni, mert sok szövődménye van és számtalan betegséget okozhat, többek között szívinfarktust, agyvérzést és vesebetegségeket, s ha nem sikerül időben kezelni, halálos kimenetelű is lehet. A szokásos orvosi eljárás a gyógyszeres kezelés, de mellette az orvosok életmódváltást is javasolnak, mert sok megfigyelés igazolja jótékony hatását a vérnyomásra.

Rendszeres és kitartó mozgás
Nagyon fontos, hogy olyan mozgásformát válasszunk, amely örömet okoz számunkra – mondja dr. Kuklis Eszter. – A szív- és érrendszeri panaszokat az aerob mozgásformák befolyásolják legkedvezőbb módon, de ha nem élvezzük a futást, az úszást vagy a kerékpározást, akkor nem valószínű, hogy rendszeresen és kitartóan tudjuk őket gyakorolni, pedig ez a legfontosabb.
Soha nem az intenzitás a lényeg, hanem a kitartás. Egy óra tempós séta hasznosabb, mint tíz perc futás. Nagyon fontos, hogy magas vérnyomás esetén nem szabad egyik napról a másikra elkezdeni futni, kezdetben a séta sokkal biztonságosabb, és csak nagyon lassan, óvatosan, fokozatosan lehet növelni a terhelést. Azonnal abba kell hagyni a mozgást, ha mellkasi nyomást érez, szédül, légszomja van vagy nagy szívütéseket érez. Minden komoly erőfeszítés kerülendő, válasszuk inkább a könnyű, kitartó és rendszeres sétát, kocogást, kerti vagy házi munkát. A jóga bizonyítottan az egyik legegészségesebb mozgásforma, amelynek ma már számos változata ismert, így mindenki megtalálhatja azt, amelyik a legjobban illik a személyiségéhez.

Legfőbb vérnyomásemelők illetve rizikónövelők

  • A sófogyasztás visszafogásával a hipertóniás betegek nagy részének vérnyomása csökken gyógyszerek nélkül is. Só helyett fűszerekkel ízesítsünk! A vese napi 4-5 g sót tud kiszűrni, e fölé nem lenne szabad menni. Egyhavi sómentes étrend 16 Hgm-rel képes csökkenteni a vérnyomás felső értékét. Kerülni kell az ételek sózását és a boltban készen vett termékeket, helyette minél több friss, nyers ételt enni.
  • Nátriummal tartósított ételek (felvágottak, kolbászok)
  • Dohányzás,
  • Alkohol, kávé és fekete tea
  • Elhízás: 3 kg fogyás 7 Hgm-rel csökkenti a szisztolés, 4-gyel a diasztolés értéket
  • Zsíros ételek: hurka, belsőségek, szalonna, tepertő, vaj, vajkrém, zsíros sajtok, zsíros túró, tejföl, tejszín, tejszínhab
  • Édességek, cukros sütemények, fagylalt, szörp, cukros üdítők
  • Fehér kenyér, fehér rizs

Javasolt ételek

  • Zeller, jojoba, fokhagyma
  • Keserű ételek, citrom, narancs
  • Zöldségek nyersen és párolva, babfélék, saláták, főzelékek, burgonya, tojás, hal
  • Spárga, kínai kel, jégcsapretek, mogyoró
  • Flavonoidok (piros gyümölcsök, fekete csokoládé mértékkel, kakaó)
  • Hidegen sajtolt olajok, joghurt, kefir
  • Teljes kiőrlésű kenyér, müzli, korpa, gabonapelyhek
  • Gyógynövények: galagonya és fehér fagyöngy
  • Vitaminok és nyomelemek (ételben, nyers formában): kalcium, magnézium, kálium, C-vitamin, Q10, B6- vitamin
  • Már egy párnapos böjt is gyorsan normalizálja a vérnyomást, ha sómentes leveket vagy gyógyteát iszunk közben. Ahhoz, hogy az eredmény megmaradjon, később is csökkentett sótartalmú diétát kell tartani.
  • Tisztítókúrák: Tejsavó-, paradicsom- vagy fokhagymakúra.

A magas vérnyomás lelki háttere
A pszichoszomatikus megközelítés szerint a vér a lelkünket szimbolizálja, az érfal pedig a határainkat. Akinek magas a vérnyomása, az hajlamos túllépni a saját határain. Keresi az ütközést, a konfliktust, a harcot (ezt nevezi a pszichológia A-típusú személyiségnek), de valódi megoldás helyett elkerülő magatartást végez és elfojtja érzelmeit, amelyek időnként mégis kirobbannak belőle. Jellemzői a becsvágy és a nagyravágyás, nagy benne a teljesítménykényszer, ezzel akar másokból elismerést kicsikarni.
Magas vérnyomásnál az érfalak megkeményednek, ami a rugalmasság és alkalmazkodó-készség hiányát jelzi. A magas vérnyomás jel, amely felszólít a változásra: a lelki életünkben is rugalmasnak kell lennünk, meg kell szabadulni a nagyravágyástól, nem folyton azt bizonygatni, hogy jó vagyok és értékes. Ki kell mutatni az érzéseinket és elfogadni a határainkat.

Stresszoldás
A stressz elsősorban belső történés, hatása sokkal inkább rajtunk múlik, mint magán a kiváltó eseményen. A krónikus stressz nagy mértékben befolyásolja a magas vérnyomást, az étrend és a mozgáshiány mellett ez a leggyakoribb vérnyomásemelő tényező.
Számtalan stresszoldó módszer létezik, szinte csak az a dolgunk, hogy kiválasszuk közülük a nekünk legmegfelelőbbet – javasolja dr. Kuklis Eszter. – Ha egy A-típusú személyiségnek, vagyis egy teljesítményközpontú embernek azt javasoljuk, hogy lazító technikákkal csökkentse a stressz-szintjét, valószínűleg csak idegesebb lesz tőle, mert nem tud mit kezdeni olyan helyzettel, amelyben nincs konkrét feladat. De ha a fókusz-technikát javasoljuk neki, azaz amikor nem a tudatos elme kiürítése a cél, hanem különböző testrészekre kell összpontosítani, ez már sokkal közelebb állhat hozzá és végül ugyanazzal az eredménnyel jár, mint a relaxáció, mert ugyanúgy ellazul tőle.
Mindenki tisztában van vele, hogy számára milyen tevékenységek jelentenek valódi örömöt. A tánc, a zenehallgatás vagy az aromaterápia tökéletes stresszoldók lehetnek, ahogyan a színterápia és a meditáció is vagy az, ha lábfürdőt veszünk, vagy mezítláb végigmegyünk a harmatos füvön. A zenék közül természetesen a nyugtató hatásúak képesek a vérnyomást csökkenteni, a színek közül pedig a zöld és a kék hűsítő hatású. A művészeti terápiák és az önismereti munka is segítheti a feszült személyiség harmonizálását, az illóolajok közül pedig a bazsalikom-, a levendula-, a majoranna-, a citromfű- és a narancsvirágolaj a legalkalmasabb a vérnyomás csökkentésére.

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál