Az immunrendszer épsége az egyik sarokköve az emberi szervezet egészségének. Az immunrendszer több funkciót is betölt: elpusztítja az ártalmasnak ítélt élő organizmusokat, semlegesíteni képes bizonyos mérgező anyagokat, lebontja a hibás sejtjeinket, méregteleníti és tisztítja a testet, védekező anyagokat halmoz fel.

Egy jól működő immunrendszer jelentősége felbecsülhetetlen, ugyanis elegendő tudományos bizonyíték van arra, hogy szervezetünkben naponta több ezer új rákos sejt is képződik. Ezért az immunsejtek az egészséges emberekben is állandó készültségben vannak, hogy az újonnan képződött rákos sejteket megsemmisítsék. Legyengült vagy túlterhelt immunrendszer esetén sokkal nagyobb valószínűsége van annak, hogy a rákos sejtek akadálytalanul szaporodhassanak, és daganatot alkothassanak. A szervezet saját védekező erőinek gyöngülése a káros anyagokkal és a kórokozókkal szembeni ellenálló képességet csökkenti és gátolja a rákos sejtek felismerését és elpusztítását.

Ennek a bonyolult szisztémának a védelme elengedhetetlen ahhoz, hogy alkalmazkodó képességünk megmaradjon a fizikai és lelki megterhelésekkel szemben. Számos külső és belső tényező függvénye, hogy ez a rendszer jól működjön. Szervezetünk védekező képessége függ az általános egészség és fizikai fittség mértékétől, az életmódtól, táplálkozástól, káros szenvedélyektől, környezeti ártalmaktól, de ezektől függetlenül is nagymértékben lecsökkenhet a negatív gondolkodásmód, zaklatott életvitel, túlhajszoltság és stressz miatt.

Fontos tény, hogy az immunrendszer mintegy 70%-a a béltraktusban és ahhoz kapcsolódóan (bélfali nyirokcsomók) helyezkedik el. Éppen ezért nem elhanyagolható a védekezés szempontjából a bélflóra helyzete. Ma már tudjuk, hogy bizonyos táplálékok kifejezetten rongálják a normál bélflórát. Ilyenek a fehér cukrot, fehér lisztet tartalmazó élelmiszerek, a túl sok állati fehérje, a rossz minőségű zsiradékok, a túlzott mennyiségű vegyi- és adalékanyag és a túl kevés rostot tartalmazó ételek. A jó bélbaktériumok nagyon érzékenyek az erjedéses, rothadásos folyamatokra. Ezért lehetőleg a gyümölcsöket magukban fogyasszuk délelőtt vagy koradélután, étkezés előtt legalább fél-egy órával. A vacsorát lehetőleg a lefekvés előtt 3-4 órányira időzítsük, és ez legyen az utolsó étkezés. Mivel az emésztés illetve a bélmozgás éjszaka minimálisra csökken, nagyon fontos, hogy este már semmi könnyen erjedő vagy rothadó élelmiszert ne vigyünk be. Azt szoktam javasolni, hogy csak olyat tegyünk a tápcsatornába estére, amit kint mernénk felejteni éjszakára a fűtőtesten is. A meleg, sötét gyomor-bélrendszerben ugyanis pont olyan csúf dolgok keletkeznek például a húsból, tejből, gyümölcsökből, mintha kint hagynánk a hűtőből. Sőt, a belekben álló táplálékon ilyenkor az erjesztő, rothasztó baktériumok kezdenek szaporodni, és a keletkező gázok és méreganyagok puffadást, bélflóra károsodást, immungyengeséget, végső soron pedig allergiát, krónikus- és degeneratív betegségeket idéznek elő.

Az előbbiekben felsorolt kerülendő ételek mellett azonban nagyon lényeges hangsúlyozni, hogy vannak  olyan tápanyagok, amik nélkülözhetetlenek az immunrendszer megfelelő működéséhez. Nagyon fontos a kiegyensúlyozott, teljes értékű, a hosszútávon szélsőséges megszorításoktól mentes táplálkozás. Az immunsejtek működéséhez megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot illetve nyomelemet kell magunkhoz vennünk, az általuk termelt ellenanyagokhoz pedig fehérjékre van szükségünk.

Immunrendszerünk  csak valamennyi lényeges alkotóelem kellő koncentrációja mellett képes az optimális védekező funkció ellátására.

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál