A hűvösebb, csapadékosabb téli idő beálltával a baktériumok és a vírusok könnyebben, gyorsabban szaporodnak, ezért jobban ki vagyunk téve a fertőző betegségeknek. A nátha, az influenza, a köhögés megnehezíti, esetleg meg is gátolja a tanulást vagy a munkát. Ilyenkor gyakrabban fordulhat elő, hogy szükségessé válik valamilyen fajta gyógykezelés.
A gyógyteák egyszerű, házilag is könnyedén, gyorsan elkészíthető gyógynövény-kivonatok. Általában kellemes az aromájuk, ezért fogyasztásuk nemcsak gyógyító hatású, de emellett élvezetes is, és gazdaságosságuk sem elhanyagolható. Némelyik gyógynövénynek az illóolaját használhatjuk fel a tüneteink enyhítésére például aromamécses segítségével. Ma már a gyógyszertárakban és a fitotékákban is igen széles választékban kaphatók gyógynövény tartalmú készítmények meghűléses, megfázásos betegségek megelőzésére és kezelésére.

Az alábbiakban – a teljesség igénye nélkül – néhány, a fentebb említett tünetekre jól használható gyógynövényt

  •  Megelőzésre, az immunvédelem fokozására jó a kasvirág (Echinacea) – többféle készítmény is kapható belőle.
  • A védekezőrendszer erősítéséhez elengedhetetlenül fontosak a vitaminok. A homoktövis bogyóiból készült lé és a csipkebogyótea nagyon sok C-vitamint tartalmaz.
  •  A megfázás, illetve az influenza kezdeti stádiumában hasznos lehet a klasszikus módszernek számító izzasztókúra. Erre a legalkalmasabb a hársfavirág és a bodzavirág mind lábfürdő, mind pedig tea formájában.
  •  Nátha, torokfájás, köhögés esetén hasznosak: a lándzsás útifű tea vagy szirup, az ökörfarkkórótea, a mályvatea, a kakukkfűtea, ezeket keverten is használhatjuk.
  •  A száj- és garatüreg gyulladása esetén gargarizáljunk zsályateával.
  •  A kamilla illóolajai legjobban a gőzölésnél érvényesülnek, de alkalmazható ugyanerre eukaliptusz-, borsmenta-vagy kakukkfűolaj is.
  • Érdemes az aromalámpába néhány csepp erdeifenyő– vagy citromfű, esetleg szegfűszegolajat csepegtetni, mert az fertőtleníti a levegőt. Soha ne használjunk túl sok olajat, a szabály az, hogy az illat éppen érzékelhető legyen.
  • Sok ember szenved a napsütés hiánya és a borongós, szomorkás időjárás miatti levertségtől, rossz kedélyállapottól, depresszív hangulattól, ami sokszor alvászavarokkal is jár. Ezeknek a tüneteknek a fennállása esetén érdemes orbáncfűteát, esetleg citromfű– vagy levendulavirág teát fogyasztani. Az alvással kapcsolatos panaszok enyhítésére készíthetünk ennek a három gyógyfűnek a felhasználásával „álompárnát” is.
  • Az itt leírt teákat forrázatként kell elkészíteni, azaz 1-2 kávéskanálnyi gyógynövényre egy csésze (körülbelül2 dl) forrásban lévő vizet öntünk. 10 percig állni hagyjuk, majd egy finom szűrőn keresztül leöntjük. Lehetőleg frissen készítsük el a teát, és fedjük le, amíg langyosra lehül.
  •  A fitoterápia alkalmazása során is fontos szabály, hogy ha néhány napon belül nem tapasztalunk javulást, feltétlenül forduljunk orvoshoz.

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál