Nézzük meg a különböző egészségmegőrző-gyógyító rendszerek milyen fajta táplálkozást  javasoltak a hidegebb időkre. A hagyományos egészségmegőrző téli étrend követői  inkább a tápláló, melegítő ételeket fogyasztották, és február utolsó hetében kezdtek a böjtös, tisztító ételek felé fordulni.
A hideg időjárási körülmények között több melegítő jellegű ételt kell enni. Ennek alapját a különféle gabonák képezik, de ajánlatos az olajos és hüvelyes magvak napi rendszerességgel történő fogyasztása is.
Az a legmegfelelőbb táplálék számunkra, amelyik a saját éghajlati körülményeink között megterem, s minden évszakban az akkor természetes körülmények között hozzáférhető ételek a leghasznosabbak. Nincs szükségünk rá, hogy télen mélyhűtött vagy messzi földről ideszállított zöldségen és gyümölcsön éljünk, hiszen a gumós és gyökeres zöldségek, a hüvelyesek, a gabonafélék, a dió és mogyorófélék, télen is elállnak, és az aszalt gyümölcsök minden tápanyagot biztosítanak számunkra, amire szükségünk van.
Télen tehát fogyasszunk több, úgynevezett melegítő hatású ételt, mint például a tökmag, mogyoró, dió, mák, lenmag, zab, kukorica, köles, hajdina, barnarizs, gesztenye, vöröshagyma, fokhagyma, fahéj, feketebors, gyömbér, szegfűszeg, lencse, méz, mandulaolaj.
Jól tesszük például, ha több köles-, vagy zabkását reggelizünk, de kifejezetten téli étel a sokféle sütőben sült zöldség: burgonya, tökfélék, sárgarépa, petrezselyemgyökér, padlizsán, zeller. A fokhagyma természetes antibiotikumként segítségünkre lehet a téli influenza elkerülésében is.
A hidegérzetet  a nikotin, a koffein, az alkohol, az ecet, a szalicilsav-alapú, vagy -tartalmú tartósítószerek, gyógyszerek, a túlzott só-fogyasztás fokozza. Ezeket érdemes tehát kerülni!
A kínaiak minden élelmiszert, ételféleséget besorolnak hideg, meleg vagy semleges természetűnek. A húsfélék , a hagymafélék, a fűszerek mind jang-tulajdonságúak (férfiasak), mert, melegítik a testet és erővel töltik el. A jin-félék (nőies), mint az uborka, a tofu vagy például a görögdinnye hűvös energiát közölnek. A rizsről és a halakról azt tartják, hogy semleges tulajdonságúak.
A főzési technikák szintén besorolhatók: a sütés és a hirtelen melegítés mind jang technikák; míg a kíméletesebb főzési módok, mint a párolás, lassú gőzölés, főzés jin technikák.
A kínai orvoslás szerint a gyomor olyan, mint egy főzőedény, amelyet a lép csi energiája fűt; ezért ha meleg, enyhén megfőzött ételeket eszünk, nem kell saját energiánkkal megfőzni az ételt. Meleg étel alatt azt értjük, amit rövid ideig főztek, például pároltak vagy állandóan kevergetve megpirítottak.

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál