Talán még emlékszik rá a kedves Olvasó, hogy nemrégiben ment egy sorozat a TV-ben MMM címmel. A rövidítés a mi, mennyi, miért szóhármast takarta, innen vettem az ötletet, picit átalakítva: Mit? Mennyit? Miért? — a táplálkozásban. Három fontos kérdés, amiről ugyan egyre több szó esik, de úgy gondolom, hogy Magyarország lakosságának ijesztően rossz egészségi állapota miatt minden lehetőséget meg kell ragadnunk, hogy beszéljünk róla.
Ma már tapasztalati és tudományos úton is bebizonyosodott, hogy a helytelen táplálkozás súlyos, sőt akár életveszélyes egészségkárosodáshoz vezethet. De hát mit csinálunk olyan rosszul, hogy attól meg is betegedhetünk? Soroljam? Nyugodtan húzzák alá azt amiben magukra ismernek!
Túlzott a kalória- és zsiradékbevitel, túl sok fehérjét- (főként állati eredetűt) és szénhidrátot fogyasztunk, és sokszor nem a szervezetünk számára jó minőségű tápanyagokat választunk. Túlsózzuk az ételeinket  és túlságosan megterheljük a szervezetünket méreganyagokkal. És ez csak az egyik oldal. Mert ezzel szemben rendkívül alacsony az élő, friss táplálék aránya az étkezéseink során, elképesztően alacsony a rost-, a vitamin- és a hasznosítható ásványianyag-bevitel. Ráadásul még folyadékból sem mindenki fogyaszt eleget, a minőségről már nem is beszélve.
Nos, talált, süllyedt?! No azért elsüllyedni nem kell, de egy pici szégyenérzet nem árt, jól támogatja a változtatásra való készséget.

Mi lenne a helyes megoldás, hogyan kellene jól csinálni?
Fogyasszunk minél több élő tápanyagot, vitamint és ásványokat tartalmazó, rostdús, lúgosító, friss, manipulálatlan élelmiszert. Jogos a kérdés: jó, de mit is jelent ez konkrétan, vagyis mit együnk és milyen mennyiségben?

Erre ad választ a táplálkozási piramis.
Étkezésünk alapját, azaz 35%-át a gabonaféléknek kell kitennie, mégpedig a teljes, héjat is tartalmazó  magvaknak illetve a teljes kiőrlésű lisztet tartalmazó pékáruknak, tésztaféléknek. A hántolt gabonamagról szándékosan le van véve az a „kabát”, aminek a zsebei pedig ki voltak tömve rosttal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Mi meg esszük a pucér kalóriát, micsoda pazarlás!
A piramis következő sávján osztoznak a zöldségek és a gyümölcsök, előbbiek aránya kicsivel magasabb kell legyen: ez 18% illetve 13%-ot jelent. Igyekezni kell lehetőleg minél több frisset fogyasztani ezekből az ételekből, hogy ily módon megfelelő mennyiségű enzimhez és vitaminhoz juthassunk. Lehetőség szerint igyekezzünk az idénynek megfelelő hazai termékeket választani.
A következő 12%-nyi piramiskockán osztoznak a húsok – ami legjobb, ha hal vagy szárnyas –, valamint a tojás, a hüvelyesek és az olajos magvak.
Mellettük ugyanilyen 12%-os arányban fogyaszthatunk tejet és tejtermékeket. Sajnos a feldolgozóipar által előállított tej emberi táplálkozásra már kevéssé alkalmas. Érdemesebb inkább a savanyított tejtermékeket (joghurt, kefir) előnyben részesíteni, és a zsírosabbakat kerülni. Próbálják ki bátran a juh- és kecsketej termékeket is.
A piramis csúcsán mindössze 10% mennyiségben vannak a zsiradékok és az édességek. Zsiradékként csak hidegen sajtolt növényi olajakat használjunk, és mi se hevítsük őket túl, vagyis lehetőleg kerüljük a rántott ételeket és a bő olajban sütést. Az állati eredetű zsiradékok és a hevített növényi olajok ugyanis nem vagy csak igen kis mennyiségben tartalmaznak olyan zsírsavakat, amelyek a szervezet számára fontosak és jól hasznosíthatóak. Tartalmaznak viszont sok olyat, ami nemcsak haszontalan, de káros is lehet. Az édességekből valóban csak kis mennyiséget szabad fogyasztani, és az is lehetőleg mézet vagy fruktózt tartalmazzon és csak kisebb arányban glukózt. A fehér cukrot teljesen kerüljük el, mert nagyon savasítja a szervezetet, pusztítja a normál bélflórát, viszont táplálja a gombákat.
Remélem tudtam néhány „jól emészthető” tanáccsal szolgálni azok számára, akik tudatosan szeretnék a táplálkozásukat úgy alakítani, hogy minél tovább egészséges életet élhessenek.

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál