Reggeli ébredéseink a szokott időben mintha fáradtabbak, kedvetlenebbek lennének. Hová tűnt a meleg nyári napsütés energiája? Aggodalomra  nincs okunk, oly sok lehetőséget kínál a természet télen  is arra, hogy hangulatunkat „jóvá tegye”.
Epiktetosz híres mondása szerint: „Önmagukban véve a dolgok sohasem rosszak, csak az, ahogyan vélekedsz róluk.” Ha nem idegeskedünk mindenen, olyan dolgokon is, amiken úgysem tudunk változatni, hanem béke és szeretet van bennünk, akkor a sötét már nem annyira sötét, és a hideg már nem is olyan hideg. Nemhiába télen tartják a Szeretet Ünnepét! Ez az időszak megfelelő arra, hogy kicsit magunkra figyeljünk, magunkba figyeljünk és felismerjük az „amint benn, úgy kinn” örök igazságát. Ha mi jól érezzük magunkat a bőrünkben, akkor ez átragad a környezetünkre is. És ki az, aki nem boldog, mosolygós embereket szeretne maga körül látni?

Így a mindenkori elsődleges cél, hogy mi harmóniában legyünk önmagunkkal! E cél megvalósításának legegyszerűbb módja a rendszeres testmozgás.

  • Hetente 3-szor 1 órában, vagy napi 30 percben végezzük bármilyen formáját, amiben örömünket leljük; minden mozgás energiát ad, javítja a hangulatunkat, csökkenti a feszültséget és növeli az önbizalmat. A zord téli időben a heti 1-2-szeri szaunázás is sokat segít, hogy jó karban maradjunk.  Aki nem bírja a nagyon magas hőmérsékletet, az kipróbálhatja a hazánkban is egyre jobban elterjedő infraszaunát.  A hideg-meleg hőmérséklet váltása erősíti az immunrendszert és a vegetatív idegrendszert is. Hasonlóan kedvező hatása van a váltott zuhanynak. Ennél mi sem egyszerűbb: a zuhanyzás végén átmelegedett testünket csapassuk le hideg vízzel a jobb lábtól felfelé haladva (sorrend: jobb láb, bal láb, jobb kar, bal kar, nyak, arc, törzs). A hideget ismét kövesse meleg, majd újra hideg, ezt ismételjük meg 3-szor, végül hideggel fejezzük be. Figyeljünk arra, hogy a hideg víz elegendő csak pár másodpercig, a meleg tarthat tovább is.
  • Fontos a szabad levegőn tartózkodás: sétáljunk, korcsolyázzunk, szánkózzunk, síeljünk, lapátoljunk havat, hógolyózzunk, építsünk hóembert. Közben mélyeket lélegezzünk a friss levegőből. Mindegyik után jó érzés belépni a hideg levegőről meleg otthonunkba.
  • Az otthoni barátságos hangulat az aromamécsesekkel fokozható: a narancsvirág, a szantálfa, a rózsa, a jázmin, a muskotályos zsálya illata melegséget, harmóniát hoz a szívünkbe. Ezeket az illóolajokat – persze csak tiszta, természetes kivitelben – hozzáadhatjuk a fürdővízhez is: a megfelelő hatás eléréséhez 20-25 cseppet csepegtessünk a kádba. is. Az illóolajokat mandula-, kókusz-, vagy avokádóolajba keverve (2 evőkanálnyi bázisolajhoz 2-3 csepp illóolajat cseppentsünk) kellemes masszázsolajokat készíthetünk.
  • Délutánonként látogassunk meg vagy hívjunk meg egy- egy kedves ismerőst egy finom gyümölcsteára. Ízesítsük mézzel, így a legegészségesebb! Mindig legyen otthon orbáncfű, ez a híres növényi antidepresszáns. A 6-8 hétig végzett orbáncfű-teakúra a rosszkedvet, a téli lehangoltságot egészen a következő télig száműzi az életünkből. Az orbáncfű alkoholos tinktúrája, illetve a belőle készült tabletta is hasonló jóval kecsegtet.
  • Erősítsük szervezetünket, magnéziummal, és más ásványi anyagokat tartalmazó magvakkal.
  • Az élénk, meleg színű textíliák, tárgyak a környezetünkben minket is kedélyesebbé tesznek.
  • A Bach virágterápia is azon a felfedezésen alapul, hogy sok megbetegedés mély, lelki diszharmóniára, intenzív stresszhelyzetekre, valamint negatív lelkiállapotra és helytelen életszemléletre vezethető vissza. A Bach-féle virágesszenciák természetes és szelíd módon enyhítik és harmonizálják ezen negatív állapotokat (félelmek, vizsgadrukk, megrázkódtatások, csalódottság, ingerlékenység, agresszió, túlterheltség, feledékenység, alvászavarok, rémálmok), támogatják a személyiségfejlődést, negatív tulajdonságaink levetkőzését, hogy helyükbe pozitívak kerüljenek. A virágesszenciák önállóan nem gyógyítanak betegségeket, de hangulatunk jobbá tételében nagy szerepük lehet, ez pedig beindítja szervezetünk önvédelmi mechanizmusait és elkezdődik a gyógyulásunk.
  • A homeopátia abban hasonlít a Bach-féle virágterápiára, hogy szintén a szervezet öngyógyító mechanizmusainak megújítására törekszik. A homeopátia holisztikus gyógymód, tehát a páciens testi, lelki, szellemi tüneteit egyaránt figyelembe veszi, gyógyszerei természetes (növényi, állati, ásványi) eredetűek.

Látják, senkinek nincs semmi félnivalója a téli fényhiánytól, mert számtalan lehetőség közül választhatunk, hogy bensőkbe fényt varázsoljunk csupán azáltal, hogy jól érezzük magunkat!

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál