Ha megpróbáljuk egy mondatban összesűrítve meghatározni, akkor azt mondhatjuk, hogy: a természetgyógyászat olyan eljárások összessége, amelyek szelíden és holisztikus módon közelítve az em- berhez az önszabályozó mechanizmusok aktiválása révén segítenek a megelőzésben és a gyógyításban.

Hogy mit jelent ez a manapság oly divatos szó: holisztikus?
az embert és környezetét egységes egészként szemlélő, ősi gyökerekkel rendelkező gondolkodási és cselekvési rendszert. A holisztika értelmében az embert nem elszigetelt szervekből és ezektől függtlen lelki működésekből álló személyként, hanem a test–lélek–szellem–környezet egységében kell vizsgálni. A betegség nem csupán kórélettani elváltozás, hanem a beteg életútjában bekövetkező szükségszerű esemény a maga szimbolikájával és jelzéseivel. A holisztikus szemlélet szerint nem csupán a szervi vagy lelki sérülést kell helyreállítanunk, hanem ezeknek a jelzéseknek az üzeneteit is meg kell értenünk ahhoz, hogy meglássuk a történések okait. A terápia célja pedig egy harmonikus egyensúlyi állapot helyreállítása, illetve megtartása.

Ha megpróbáljuk a terápiás tevékenység oldaláról megragadni, akkor a természetgyógyászat felosztható klasszikus, újabbkori és távol-keleti gyógymódokra. A klasszikus módszerek képezik a természetgyógyászati terápia alapját: diéta, méregtelenítés, mozgás- és masszázsterápiák, gyógynövények használata stb. Az újabb kori módszerek általában csak komplexen, más módszerekkel együtt alkalmazva nyújtanak hatékony segítséget pl.: neurálterápia, enzim-terápia, manuális medicina, kineziológia stb. A távol-keleti gyógy- módok rendszerszerűek: mindegyikük a maga egységes filozófiai szemlélete szerint alkalmazza a különféle gyógyító eljárásokat (pl.:táplálkozási terápiát, mozgásterápiát, akupunktúrát, gyógyszerek és gyógynövények alkalmazását, egyéb, speciális módszereket).

Feltétlenül foglalkoznunk kell azzal a kérdéssel is, hogy hol  van a helye a természetgyógyászatnak a betegellátásban. A hiva talos orvoslás és a természetes gyógymódokat alkalmazó szakem  berek közötti szakadék kialakulásához nyilvánvalóan hozzájárult az a tény, hogy a kilencvenes évek elején a “természetgyógyászok”  szinte ellenőrizhetetlenül kezdtek tevékenykedni. Ezt követően  1997-ben megszületett az új egészségügyi törvény és a természet-gyógyászattal kapcsolatos kormányrendelet. Ezek a jogszabályok a természetgyógyászatot az egészségügyi tevékenység szintjére emelik azáltal, hogy azt a hagyományos gyógyítási módszereket kiegészítő, meghatározott esetekben azokat helyettesítő gyógymódnak
tekintik. Tehát ma már pontosan megfogalmazott szabályok teszik lehetővé, illetve határolják be a természetgyógyászati tevékenység végzését. Megfelelő képzettséghez kötik a gyakorlatát hivatalos vizsgákkal.

Persze a szabályozás nem csak jogi, hanem etikai kérdéseket is felvet. A természetgyógyászoknak is van etikai kódexe, ami kitér  az orvos és betegek közötti kapcsolatra, részletesen megfogalmazza  a titoktartási, dokumentációs és szakorvosokkal való konzultációs kötelezettséget.

A lekiismeretes természetgyógyász sohasem lépi át gyógy  módja lehetőségeinek határait. Betege érdekében mindíg egyetér tésre törekszik a mai orvostudomány képviselőivel, akikkel csak közösen tud segíteni. Lehetséges, hogy egy napon majd egységes  lesz a gyógyítás, amelyben mindkét orvosi rendszer egymás mellett működik, mint a beteg érdekében összedolgozó, egymást kiegészítő módszerek.

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál