A vitaminok és ásványi anyagok elsődleges forrása a táplálék. Pótlásra csak hiányosan összeállított étrend vagy megnövekedett igények esetén lehet szükség. A tudatosan kialakított egészséges táplálkozás révén – amellett,, hogy javíthatjuk erőnlétünket, és könnyebben felépülünk a betegségekből – hadat üzenhetünk az egészségromlásnak is.

A vas az egészséges életműködéseinkhez nélkülözhetetlen nyomelem. Azt ma már sokan tudják, hogy a vér oxigénszállító vörösvérsejtjeinek a festékanyaga, a hemoglobin vasat tartalmaz, az viszont kevésbé közismert, hogy sokféle, az energiaháztartásban jelentős szerepet játszó enzimnek is alkotóeleme, és megtalálható az izomfestékben is. Ebből is jól látható, hogy funkciói igen sokrétűek. Részt vesz az oxigénszállításban és tárolásban –  ezáltal is javítva a testi erőnlétet, valamint fokozza az immunitást és az energiaszintet. Egészséges emberben a vasnak 70-80%-a úgynevezett „aktív vas”, 20-30%-a raktározott vas, amelynek legnagyobb része a májban és a csontvelőben található Ha azonban az étkezéseink során nem vesszük magunkhoz folyamatosan a kellő mennyiségű utánpótlást ezek a raktárak előbb vagy utóbb kimerülnek,és ez súlyos következményeket von maga után.

MILYEN TÜNETEK JELEZHETIK A VASHIÁNYT?
Ha a bélcsatornából felszívódó vas nem fedezi a szervezet vasveszteségeit, vagy a megnövekedett szükségletet, akkor a szervezet fokozza a vasfelszívódás hatásfokát. Ha így sem áll helyre az egyensúly, akkor fokozatosan kiürülnek a vasraktárak, majd csökken az aktív vas mennyisége is.
Csökken a szervezetben a vastartalmú enzimek mennyisége, gyengül az ellenállóképesség, és ismert tény, hogy a vashiány világszerte a leggyakoribb oka a vérszegénységnek. Ennek köszönhetően a tünetek igen sokszínűek lehetnek:

  • sápadtság
  • fáradékonyság, kedvetlenség
  • szédülés, fejfájás
  • légszomj
  • erős szívdobogás
  • hajhullás, korai őszülés
  • bőrszárazság, a szájzug berepedése, köröm töredezés
  • gyermekkori tanulási problémák, memóriagyengeség
  • az immunitás csökkenése

MIKOR VAN SZÜKSÉGÜNK TÖBB VASRA?
Fokozott vasbevitelre két okból is szüksége lehet a szervezetnek. Egyrészt megnövekedett vasvesztés áll fenn vérzések esetén –a reproduktív korban lévő nők pl. a menstruációval havonta kb. 15mg vasat veszítenek – ilyenkor ezt pótolni kell. Másrészt bizonyos életszakaszokban ill. életformák folytán megnő a szervezet vasigénye, vagyis a fejlődéshez, a terhesség kihordásához, a szoptatáshoz, intenzív sportoláskor vagy vegetárius táplálkozás folytatásakor nagyobb mennyiségű vasra van szükségünk.

PÓTOLJUK TERMÉSZETES FORRÁSBÓL
Szerencsére a természet gondoskodott róla, hogy teljesen probléma- és mellékhatás-mentesen kielégíthessük a fent említett megnövekedett igényeket. Igazán gazdag vasforrások :

  • a szójabab
  • a petrezselyem, a rozmaring, a káposzta és más leveles zöldségek
  • a sárga barack és az aszalt gyümölcsök
  • a hántolatlan gabonafélék
  • az olajos magvak
  • a rákhús, a kaviár és az osztriga

EGYIK GÁTOL, MÁSIK SEGÍT
A spenót , a sóska és a cékla köztudottan sok vasat tartalmaz , ám ennek csak elenyésző része (kb. 1%-a) hasznosítható, mert a bennük lévő oxálsav a bélben megköti a vasat és nem engedi felszívódni. A fekete tea és a kávé csersav tartalma is a vasfelvétel ellen hat, ezért ezekről jobb lemondani, és helyettük zöld teát, esetleg ginszeng teát fogyasztani.
Jó, ha tudjuk, hogy a túlzott kalciumbevitel is rontja a vasfelvételt. A kismamáknak pedig azt is fontos szem előtt tartaniuk, hogy az anyatejben ugyan kevesebb vas van, mint a tehéntejben, viszont az sokkal jobban hasznosul.
Érdekes az a tény, hogy a vasfelvétel a vastagbélen keresztül megnövekszik, ha egyidejűleg  C vitamint is fogyasztunk. Ezért hasznos, ha vastartalmú étkezéshez egy pohár frissen préselt, higított narancslevet is iszunk.

HA NEM ELÉG A TERMÉSZETES
Előfordulhat, hogy a jól összeválogatott étrend sem tudja fedezni a szervezet szükségleteit. Erre persze csak egy alapos laboratóriumi vérvizsgálat deríthet fényt teljes bizonyossággal. Ilyenkor az orvos valamilyen vaskészítmény szedését rendelheti el. A fent említett gátló illetve segítő tényezőkkel azonban ilyenkor is számolni kell.
Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a vasbevitel növelését elsődlegesen a táplálékkal kell elérni. Pótló készítmények szedésére csak a laboratórium által is igazolt hiány esetén kerülhet sor, mert a legújabb kutatások szerint a vas feleslegesen adva legalább olyan veszélyes lehet, mint a hiánya. A vastúlterhelés megnövelheti a daganatos megbetegedések és a szívinfarktus kockázatát.

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál