Egy darabig biztosan kitart a nyári szabadság, a napsütés, a jó levegőn való hosszabb kinntartózkodás erőnlétet és védelmet adó jótékony hatása. Az egyre rövidülő nappalok, a borongós, ködös, sokszor nyirkos időjárás azonban hamar felemészti szervezetünk tartalék energiáit, immunrendszerünk is egyre nehezebben bírja az ellenállást a kórokozók újabb és újabb támadásaival szemben. Itt az idő hát, hogy tegyünk valamit egészségünk megőrzése, védekezőrendszerünk támogatása érdekében!
A fitt immunrendszer segít a szervezetnek legyőzni a kórokozókat. A következőkben felsorolunk néhány hasznos tippet immunvédelmünk megerősítésére:

  • Regeneráljuk a bélbaktérium flóránkat: szedjünk hasznos bélbaktériumokat tartalmazó kapszulát, együnk tejsavas erjesztésű savanyúkáposztát.
  • Szellőztessünk gyakran illetve sétáljunk lehetőleg naponta ½ órát a friss levegőn, ezzel javíthatjuk szervezetünk oxigén ellátását.
  • Nem lehet eléggé hangsúlyozni az alvás jelentőségét. Éjszakai alvásunk legyen elégséges és pihentető, mert az immunrendszer különösen az éjszaka folyamán aktív.
  • Van néhány fizikai módszer is, amivel edzésben tarthatjuk a védekezőrendszerünket. Ilyen a szaunázás és a rendszeresen végzett hideg-meleg vizes váltott zuhany. Ne feledkezzünk meg a heti 2-3-szori testmozgásról sem. Ez, amellett, hogy fejleszti az erőnlétet, a nyirokkeringés fokozása révén segít a méreganyagok kiürítésében is. Ha valahol nagyon átfáznánk, hazaérkezve az első dolgunk legyen venni egy jó meleg fürdőt, aminek a hatását fokozhatjuk, ha 10-15 csepp zsurló- vagy erdeifenyőolajat adunk a vízhez.
  • Támogathatjuk immunrendszerünket természetes, növényi alapú szerekkel is: shii-take gomba kapszulával, macskakarom kivonattal vagy teával, Echinacea (kasvirág) cseppekkel vagy teával, La pacho teával, esetleg méhpempővel.
  • Magunk is összeállíthatunk immunaktiváló teakeveréket: izlandi zuzmóból, sédkenderből, bodzavirágból, legyezőfűből és orbáncfűből. Érdemes a langyosra hűlt teát kevés valódi mézzel ízesíteni, mert a méz sok értékes vitamint, ásványianyagot és baktériumölő anyagot tartalmaz.
  • A légutak tisztítására párologtassunk eukaliptusz-, fenyő- vagy citromolajat az aromamécsesben. Ezekkel a szoba levegőjét is fertőtleníthetjük.
  • Segítségül hívhatjuk a homeopátiát: szedhetünk Echináceát alacsony (D4, D6) potenciában 2-3 hétig, vagy szedhetjük a speciálisan az influenza megelőzésére kifejlesztett szerek valamelyikét is.

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál