Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO kimutatása szerint a világon a harmadik leggyakrabban alkalmazott gyógymód a gyógynövények használata (fitoterápia).
A gyógyszeres kezelés legősibb formája is gyógyító növények alkalmazását jelentette. Amikor az emberek még szorosabb kapcsolatban éltek a természettel, megfigyelték, hogy a beteg állatok gyakran olyan növényeket fogyasztanak, amilyeneket egészségesen akár soha. Őseink kipróbálták saját magukon is e növényeket, s amelyekről kiderült, hogy gyógyító hatásúak, azt később rendszeresen alkalmazták. Mivel a gyógynövények használata széleskörû ismereteket igényelt, minden korban megvoltak ezek szakértői: sámánok, táltosok, javas-asszonyok, erre szakosodott szerzetesek stb.
Figyelemre méltó, hogy egymástól időben és térben ugyancsak távoleső kultúrákban ugyanarra a betegségre ugyanazokat a gyógynövényeket alkalmazták. A gyógyszerkutatás fejlődése során egyre több gyógynövény hatóanyagait sikerült beazonosítani. A modern gyógyászatban alkalmazott gyógyszerek jelentős része tartalmaz növényi hatóanyagot vagy annak szintetikus változatát. E hatóanyagok előállítása és alkalmazása során kiderült, hogy a hatóanyagok kivonásával, vagy szintetikus előállításával nem minden esetben pótolható az a terápiás hatás, amelyet a biológiailag aktív anyagok természetes együtthatása eredményez egy-egy növényi készítményben. A növények ugyanis a hatóanyagok mellett nagyon sok élettanilag fontos anyagot tartalmaznak (pl. vitaminok, ásványi sók, mikroelemek, szín- és aromaanyagok stb.). Ezek az anyagok emelik a szervezet immunkészültségét, javítják a fizikai és a szellemi teljesítőképességet.
A fitoterápia is a holisztikus gyógymódok körébe tartozik. A gyógynövény kezelés hatására a kóros folyamatok helyreállítását végző öngyógyító mechanizmusok, szabályozási folyamatok indulnak be, illetve erősödnek fel. A teremészetes eredetű anyagok éppen ezért kevésbé terhelik meg a szervezetet.

Ezerjófű (Centaurium)

A gyógynövényeket már a régiek is különböző elvek szerint csoportosították. Vannak úgynevezett “mindenható” gyógynövények,    mint például az ezerjófű, amelynek rendkívül széles a felhasználási területe. A gyógynövények egy másik csoportját az analógia elve alapján használják. Például epebántalmakra sárga virágú növényeket, fehér folyásra fehér virágúakat alkalmaznak. Van olyan gyógynövény, amelynek kontyos változata a nőknek, kalapos változata a férfiaknak hatásos.

Hol és mikor alkalmazhatók a gyógynövények?

Igen jelentős szerepük van a gyógynövényeknek a betegségek megelőzésében és a szervezet fizikai és lelki teherbíró-képességének megőrzésében, illetve fokozásában. Erre szolgálnak a méregtelenítést  és roborálást célzó kúrák. Ugyanígy fontos szerepet tölthetnek be a   betegek általános állapotának javításában hosszan tartó, krónikus betegségek során. Segítenek a gyógynövények a betegség miatt le gyöngült szervezet rehabilitációjában is.
Nem elhanyagolható a gyógynövények alkalmazásának az az előnye, hogy helyes, illetve szakszerû felhasználásuk esetén nincs mellékhatásuk, s ezért mind csecsemők és kisgyermekek, mind pedig idős emberek kezelésére is kiválóan alkalmasak.
A gyógynövényeket nem csak gyógyászati célokra lehet használni, hiszen a konyhában nap mint nap velük ízesítjük az ételeinket. Ez sem véletlen, hiszen a fűszerek maguk is olyan növények, amelyek serkentik, illetve segítik az emésztést. Némelyikük jó étvágyat csinál, mások a bőséges étkezés utáni gyötrelmeket enyhítik.
A szépülni vágyó hölgyek már régen is tudták, hogy szépségüket a természet illatszerboltjából vett szerekkel őrizhetik meg leghatásosabban. A kozmetikai ipar most újra ezt az igazságot tűzte zászlajára, és egyre több gyógynövényt használ készítményeihez.
A természet bőségesen kínál olyan növényeket,amelyek mind a betegségek leküzdésében, mind az egészség megőrzésében komoly segítségére vannak az embernek. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy számos olyan növény van, amelynek a használata veszélyeket is hordozhat. Még a “szelíd” gyógynövények esetében sem mindegy, hogy milyen mennyiségben és milyen összetételben alkalmazzuk őket. A gyógynövények ismerete komoly szaktudást igényel. A jól felkészült fitoterápiás szakember azt is tudja, hogy gyógymódjának mik a lehetőségei és hol vannak a határai. Ezért szaktudás nélkül csak a legközismertebb és általánosan használt gyógyfüveket alkalmazzuk, minden más esetben kérjük szakember segítségét.

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál