Jó lenne, ha már a karácsonyi készülődés kezdetén elgondolkoznánk azon, hogy ez az ünnep nem az ajándékokról, hanem a szeretetünk még intenzívebb kifejezéséről, nem a nagy evészetekről, hanem az ünnepi hangulat megteremtéséről kellene, hogy szóljon. Ehhez pedig nem sok pénzre, hanem belülről fakadó meleg érzésekre, az ünnep iránti tiszteletre és néhány jó ötletre volna inkább szükség.

Szeretnék néhány hasznos tanáccsal hozzájárulni ahhoz, hogy ez a néhány nap valóban felhőtlenül, emésztési nehézségek vagy a túlzott kalória bevitel miatti lelkiismeret furdalás nélkül, örömökben gazdagon teljék.

  • karácsonykor igen jó választás a főfogáshoz a hal, hiszen az állati eredetű termékek közül a legegészségesebb
  • a leghelyesebb, ha pároljuk vagy grillezzük olíva olajjal, kerüljük a bundázást és forró olajban sütést; nagyon finoman és rendkívül változatosan lehet wokban elkészíteni a halételeket
  • a húsok mellé lehetőleg zöldségeket adjunk köretnek, egyrészt mert így a bevitt rostok csökkenteni tudják a felszívódó koleszterin mennyiségét, másrészt pedig könnyebben emészthető és kevésbé hizlaló ételt tudunk kínálni
  • a zöldségeket inkább csak pároljuk, a fölösleges levet pedig használjuk fel leveshez vagy mártáshoz
  • igyekezzünk inkább friss alapanyagokkal dolgozni, mint konzervvel vagy mirelittel
  • a süteményekhez használjunk legalábbis jórészt teljes kiőrlésű lisztet, porcukor helyett kevéssé finomított barna nádcukrot, és azt is inkább kiegészítve steviával vagy inulittal
  • a gyümölcsöt mint hasznos enzimforrást étkezés előtt fél órával kínáljuk fel étvágygerjesztőnek, ne a menüsor végén
  • italként frissen facsart vagy üveges gyümölcsleveket adhatunk szénsavmentes ásványvízzel hígítva, a dobozos leveket  kerüljük
  • a karácsonyi, kiadósabb étkezést ne tegyük túl későre, inkább ebéd legyen, mint vacsora
  • tömény alkoholok helyett jobb, ha minőségi bort teszünk az asztalra
  • ha nagyobb társaságot hívunk, legyen gondunk a levegő megfelelő időközönkénti frissítésére
  • a bőséges lakomák utáni napokon menjünk sétálni, kirándulni, ha van hó téli sportokat űzni, de mindenképpen sokat mozogni, mert ezzel elejét vehetjük a fölöslegben bevitt kalóriák zsírként való elraktározásának.
  • remek karácsonyi ajándék lehet például egy kenyérsütő gép, egy eredeti vasból készült wok vagy egy gyümölcscentrifuga

Végezetül pedig hadd ajándékozzam nagy szeretettel a Bioinfo olvasóinak az én mézes sütemény receptemet.
Mézes süti
Hozzávalók:

  • 50-60 dkg teljes kiőrlésű liszt (lehet rozsliszt is)
  • 10 dkg fehér liszt
  • 25 dkg méz
  • 10-15 dkg barna cukor
  • 10 dkg vaj
  • 3 tojás
  • 1 ½ teáskanál szódabikarbóna
  • mézeskalács fűszerkeverék 3 tk. vagy őrölt fahéj, őrölt szegfűszeg és kardamom 1-1 teáskanállal

elkészítés:
A hozzávalókat keverőtálban alaposan összegyúrjuk, majd legalább 2-3 órát hűtőben pihentetjük. Lisztezett deszkán félujjnyi vastagságúra kinyújtjuk, karácsonyi formákkal kiszaggatjuk, esetleg hántolt mandulával díszítjük. Közepes lángon vagy 160 fokon 5-6 percig sütjük, vigyázzunk, mert hamar megég! Jó étvágyat!

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál