Vitaminoknak nevezzük az olyan szerves vegyületeket, amelyekre az emberi szervezetnek feltétlenül szüksége van a különböző biokémiai folyamatok szabályozásához. Ilyen folyamat például a táplálék energiájának felszabadítása, a hormonális tevékenység szabályozása, a testi fejlődés és a regenerálódás lépései.
A vitaminok többsége egyáltalán nem képződik a szervezetben, ezért azokat a táplálékkal kell felvennünk. Nem mindegy azonban, hogy milyen mennyiségben.
A vitaminoknak ugyanis két nagy csoportja van: a vízben oldódók (B1, B2, B3, B5, B6, B12, Biotin, C, Folsav) és a zsírban oldódók (A, D, E, K). Előbbiek könnyen távoznak a szervezetünkből, ezért naponta pótolnunk kell őket, utóbbiak viszont felhalmozódhatnak, és így olykor túladagolási tüneteket is okozhatnak.
Az ásványi anyagok táplálékunk szervetlen alkotói. Ezeket is két csoportba soroljuk a napi szükségletünk szerint. Ha ez a szükséglet több mint 100 milligramm ásványi anyagoknak, ha kevesebb nyomelemeknek nevezzük őket. Mennyiségtől függetlenül mindegyikre (18 féle) egyformán szükségünk van az életfolyamatok fenntartásához. Nem csak az egyes alkotóelemek mennyisége meghatározó, azaz, hogy van-e belőlük elegendő a szervezetben, hanem az egymáshoz viszonyított arányuk is, mivel a vitaminok és ásványi anyagok rendszerben fejtik ki hatásukat.
A vitaminok és ásványi anyagok legfőbb forrása a táplálék. Az első lépés tehát egészségünk megőrzése, a betegségek elkerülése, testi és szellemi erőnlétünk megtartása érdekében a változatos, kiegyensúlyozott étrend. Sajnos azonban a mezőgazdaság nagyfokú torzulása, a „korszerű” élelmiszeripari feldolgozás és a különböző konyhatechnikák jócskán lecsökkentik az élelmiszerek ún. mikrotápanyag tartalmát. Másrészről viszont bizonyos  normális élettani változások (pl. terhesség, szoptatás), de sokszor a mindennapi élet stresszhatásai és a szennyezett környezet ártalmai is megnövelik szervezetünk vitamin és ásványi anyag szükségletét. Jelenleg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint is napi4 kgzöldséget kéne ahhoz elfogyasztanunk, hogy hozzájussunk a kellő mennyiségű mikrotápanyaghoz. Ez még nyáron is kivitelezhetetlennek tűnik, nemhogy a téli hónapokban. Ezeket a létfontosságú anyagokat ilyenkor más forrásokból kell pótolnunk. Erre fejlesztették ki az étrendkiegészítőket. Ezek azonban nem ellensúlyozzák a hiányos táplálkozást, csak hozzájárulnak a kiegyensúlyozott étrendhez.
Az utóbbi évek kutatásai világítottak rá, hogy bizonyos vitaminok és ásványi anyagok antioxidáns hatással is rendelkeznek, vagyis közömbösítik a szabad gyököket a szervezetben. A szabad gyökök olyan nagy reakcióképességgel rendelkező, agresszív anyagok, amelyek káros környezeti hatások, fertőzések, bizonyos gyógyszerek és más tényezők révén keletkeznek a szervezetben. Ha túlsúlyba kerülnek, megtámadják a sejteket, a szöveteket, és kárt okoznak bennük. Kiderült, hogy a C és E vitamin, a béta-karotin (az A vitamin előanyaga), valamint a cink és a szelén védenek a szabadgyökök okozta károsodások ellen.
Ajánlatos tehát mindenképpen valamilyen nem szintetikus, hanem természetes alapú komplex pótlókészítményt választani, ami az összetevőket  megfelelő mennyiségben tartalmazza. Ma már szerencsére elég széles a választék ezen a területen. Szedhetünk vitaminokat és ásványi anyagokat kapszulák és tabletták formájában, ihatunk koncentrált zöldség- illetve gyümölcsporból készült italokat, de aki szeretne biztosra menni a felszívódást illetően az használhat spray formulát is, amivel közvetlenül a szájnyálkahártyáról juttathatja a tápanyagokat a vérbe. A legjobb azonban, ha táplálkozási tanácsadóra vagy orvosra bízzuk a megfelelő készítmény és adagolás kiválasztását.

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál