A két legismertebb vérzsírfajta a koleszterin (LDL és HDL) és a triglicerid.

  • A koleszterin bizonyos mennyiségben nélkülözhetetlen a szervezet számára. Olyan vegyület, amely a szervezet minden szövetében ill. szervében megtalálható, mert a sejtek, hormonok és vitaminok alkotórésze. A koleszterint részben a máj termeli, részben állati eredetű tápanyagok fogyasztásával kerül a szervezetbe. Öröklött hajlam esetén a magas koleszterinszint eredete főleg a máj fokozott termelése. A koleszterinen belül az LDL- (rossz) koleszterin-szint felelős az érelmeszesedés kialakulásáért. Szintje az életkorral nő. A HDL-koleszterint „védő koleszterinnek” is szokták nevezni, mert képes megakadályozni a koleszterin lerakódását ill. elszállítja azt a szövetekből, az érfalból.
  • A triglicerid egy másik vérzsírféleség, amit a szívinfarktus egyik önálló rizikófaktorának is tekintenek. A trigliceridszint különösen elhízásban, cukorbetegségben vagy jelentős alkoholfogyasztás esetén emelkedik meg, nőkben gyakran magasabb. A vérzsírok magas szintje (ún. hiperlipidémia) bár tünetmentes, mégis növeli bizonyos súlyos betegségek kockázatát: hajlamosít érelmeszesedéssel járó betegségekre, szívinfarktusra, agyvérzésre. A vérzsírok szintjét befolyásolják genetikai tényezők, a pajzsmirigy-alulműködés és a közepes vagy jelentős alkoholfogyasztás is. A magas vérzsírszinttel járó állapotok megelőzésének és kezelésének alapja a diéta, az életmód megváltoztatása, a testedzés. Így a vérzsírok szintje mintegy 10-20 %-kal csökkenthető.

A diéta főbb alapelvei a következők:

  • Mivel koleszterin csak állati eredetű tápanyagokban fordul elő ezért zöldséget, gyümölcsöt ill. hántolatlan gabonaféléket korlátlanul fogyaszthatunk – bár elhízás esetén az utóbbi mennyiségét is limitálni kell! A fenti tápanyagok a rosttartalmuk miatt különösen előnyösek – napi 20-30 g rost bevitele javasolt, közöttük is a vérzsírcsökkentésben kiemelt helyet foglal el a zabkorpa.  A gyümölcsök és a zöldségek antioxidánsokban (A-, C-, E-vitamin) is gazdagok.
  • A tengeri halak nagy mennyiségben tartalmaznak koleszterin-és triglicerid-szintet csökkentő W-3-zsírsavakat, ezért hetente legalább két alkalommal iktassuk be az étrendbe! A halolaj kapszula formájában is megvásárolható és nem minősül gyógyszernek. Adagja napi 1-3 g – étkezésenként ½-1 g.
  • v  A telített, állati eredetű zsírsavak (zsíros húsok, magas zsírtartalmú tejtermékek, vaj) mennyiségét minimálisra kell csökkenteni. A húsok közül a magasabb rejtett zsírtartalmú, ún. vörös húsok (sertés-, marhahús) és a belsőségek helyett a zsírszegény csirkét, pulykát (bőre nélkül) részesítsük előnyben.
  • Főzéskor, sütéskor az állati eredetű sertészsír és vaj helyett inkább növényi eredetű hidegen sajtolt olajat ill. abból készült margarint (szója, repce, napraforgó, olíva, mogyoró, mandula) használjunk. Utóbbiaknak magas az ún. telítetlen zsírsav-tartalma, amely nem emeli, hanem inkább csökkenti a koleszterin-szintet.
  • Szénhidrátból a komplex szénhidrátok ajánlottak . Veszélyes a túlzott szénhidrátbevitel, különösen az egyszerű cukrok fogyasztása.
  • Amennyiben elhízás is fennáll, akkor is kedvezőbbek ezek a táplálékok, de ilyenkor a kalória-bevitelre, az összmennyiségre már ügyelni kell. A testsúly csökkentésével (heti ½-1 kgfogyás, amíg el nem érjük a kitűzött ideális testsúlyt) jelentős vérzsírszint-csökkenés érhető el.
  • Egyéb bizonyítottan vérzsírcsökkentő ill a jó és rossz koleszterin arányát pozitívan befolyásoló élelmiszerek: fokhagyma, olíva, szója, magvak ( len, mandula, dió).
  • Kerülendők: ha nem tudunk lemondani róla végleg akkor se fogyasszunk többet napi 1-2 csésze kávénál és lehetőleg filteres kávét igyunk; túlzásba vitt alkoholfogyasztás (emeli a triglicerid-szintet, károsítja a májat); dohányzás.

A rendszeres testmozgás segíthet csökkenteni a vér LDL-koleszterin-szintjét és növelni a HDL-koleszterin-szintet.

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál