A Német táplálkozási Intézet /D.G.E. / kiadványa szerint

  1. Sokoldalúan – de ne sokat
    Az egészséges élethez szükség van az alábbi tápanyagokra:
    Fehérje, szénhidrát, zsír, vitaminok, ásványanyagok, nyomelemek, víz és rostok. Fogyasszon többféle élelmiszert, lehetőleg kis adagokban
  2. Kevés zsír és zsírban gazdag élelmiszerek
    Figyeljen az élelmiszerek zsírtartalmára. Nagyon sok élelmiszer rejtett zsírt tartalmaz, mint   pl. a szalámi, sajtok, tejszín, mártások.
  3. Fűszeresen – de ne sósan
    A főzésnél óvatosan sózzon, ízesítse az ételeket fűszernövényekkel.
  4. Kevés édes
    Különösen ügyeljen a késztermékek, tészták és üdítőitalok cukor tartalmára. (1 kis üveg  üdítőital 12 kockacukor mennyiségnyi cukrot tartalmaz.)
  5. Sok teljes kiőrlésű termék
    Fogyasszon naponta teljes kiőrlésű pékárút, kerülje a finomított fehér készítményeket.
  6. Elegendő zöldség és gyümölcs
    Egyen naponta három adag zöldséget, salátát és egy-két darab gyümölcsöt
  7. Kevés állati eredetű fehérje
    Korlátozza az állati eredetű fehérje, elsősorban a hús és a kolbászáruk  fogyasztását. Hetente háromnál többször ne fogyassza.
  8. Igyon eleget
    Igyon naponta legalább 1,5-2 l folyadékot. Részesítse előnyben a szénsavmentes ásványvizet, a  higított gyümölcs és zöldségleveket, cukrozatlan gyógy- és gyümölcsteákat.
  9. Gyakrabban keveset
    Egyen inkább naponta ötször keveset, mint háromszor sokat. Köztes étkezésre fogyasszon joghurtot, gyümölcsöt
  10. Ízletesen és kímélően főzzön

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál