Hazánkban az egészséges életmód, a prevenció, a tudatos, komplex életmódváltás még mindig ritkaságszámba megy, egyfajta „úri huncutságnak” számít. Pedig az egészségtelen életmód következményeivel egyre többen vagyunk tisztában, sőt, a változtatáshoz is számtalan lehetőség kínálkozik. Ezek egyike, a már Magyarországon is elérhető Ornish-program, ennek kapcsán beszélgettem a (többek között) természetgyógyász, életmód tanácsadó és terapeuta Dr.Kuklis Eszterrel.
Új Diéta: Melyik terület áll Önhöz közelebb: a rehabilitáció vagy a prevenció?
Kuklis Eszter:
Mindkettő. A magánrendelésemen elsősorban beteg emberek keresnek fel, de szerencsére már ott is előfordul, hogy egy-egy „korszerűen gondolkodó” ember azért keres fel, hogy mit tegyen azért, hogy ne betegedjen meg, hogy az egészségét hosszútávon megőrizze, de azért ez sajnos még elég ritka. Emellett, lassan két éve dolgozom egy életmódváltást a zászlajára tűző intézményben, amely abszolút a prevencióról szól. Egy diagnosztikai és egy intervenciós részből álló csomagot állítottunk össze. Később bejött az Ornish-program is a képbe, és ezzel együtt jöttek a betegek is, hiszen ezt a programot eredetileg szívbetegeknek és daganatos betegeknek állították össze.
ÚD.: Honnan ered a program, és mennyire lehet ezt Magyarországon alkalmazni?
K.E:
A program kitalálója dr. Dean Ornish amerikai kardiológusprofesszor. Lehet azt mondani, hogy a program az amerikaiak számára lett kidolgozva, de úgy gondolom, hogy korunk civilizációs betegségei pont ugyanolyanok Amerikában, mint itthon. Ott is, itthon is vannak elhízottak, cukorbetegek, szív- és érrendszeri betegségekkel küszködők. Nem gondolom, hogy ebben a tekintetben sokkal jobban állnánk, sőt. Ezért tökéletesen lehet adaptálni a programot. Főleg a dietetikai részt kellett átdolgozni, itt például a receptekre gondolok, hiszen más alapanyagok állnak rendelkezésünkre, és más élelmiszereket ismernek/kedvelnek itthon, mint például Amerikában.
ÚD.: Mitől speciális ez a program?
K.E:
Attól, hogy nem szorítkozik az életmód egyetlen szegmensére. Korábban is voltak, jelenleg is vannak diéták, étrendek (gondoljunk itt például az Atkins- vagy a low carb diétára) és fitneszedzők is, akik különleges mozgásprogramokat dolgoztak ki. Dean Ornish-nak az volt a „találmánya”, hogy ezt mind, egyszerre érdemes végezni, a mozgást, a diétát, a stresszkezelést, és valahogy a kommunikációt, az életstílust is a nyitottság felé terelni. A szív nyitottsága, tehát az élet minden területén jelentkező egyfajta pozitív hozzáállás, egy egészséges életstílus kialakítása a cél.
ÚD.: Melyek a főbb indikációs területei ennek a programnak?
K.E:
A túlsúly, a magas koleszterinszint, a vérnyomás csökkentése, a 2-es típusú cukorbetegség-, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a prosztata- és a mellrák megelőzése.
ÚD.: Várható- e konkrét eredmény a programtól, ha igen, milyen?
K.E:
Ha ezt valaki egy ideig tartja, (ideális esetben egy élethosszig tartó életformává alakul), akkor igen.
Abszolút evidence-based alapokon nyugszik. Dean Ornish neves amerikai orvosi szaklapokban leközölt klinikai vizsgálatokkal bizonyította, hogy milyen szinten képes befolyásolni a különböző betegségek során kialakuló elváltozásokat, csak az életmód megváltoztatásával. Gondolok itt konkrétan a koleszterinszintre, a vérnyomásra vagy a vércukorértékekre, azaz egzakt módon mérhető paraméterekre. Sőt a szív- és érrendszeri betegeknél kardio-ct-vel vizsgálták a koszorúserek meszesedését: a meszes plakk nemcsak megállt a növekedésben, hanem mintegy leoldódott a koszorús erek faláról a felmérés során. Azaz ő klinikailag bizonyította, hogy amit ajánl, az működőképes és jó dolog.

Könyvajánló: ÉLETMÓDKÖNYV

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

ÉLETMÓDKÖNYV – Egészséges szeretnék lenni!

Doktornő, az eper savasít vagy lúgosít?

/Ugrás a részles leíráshoz/ 

Ezt a kérdést nem egy betegem tette fel a személyes konzultáció során, hanem egy hivatali ügyintézés alkalmával a tisztviselő, amikor kiderült, hogy mivel foglalkozom. Többek között az ilyen és hasonló esetek indítottak arra, hogy könyvet írjak az életmódunkat érintő legfontosabb kérdésekről.

Az előadásaim kapcsán is rendszeresen tapasztalom a hallgatóság nagyfokú érdeklődését, ugyanakkor elveszettségét az információk erdejében. Elvégezve az orvosi egyetemet, nagyon hamar észrevettem, hogy égető szükség van a holisztikus, más szóval az egész embert figyelembe vevő szemléletű, az életmódra irányuló ismeretterjesztésre, tanácsadásra. Ezért tovább képeztem magam életmód-tanácsadónak és terapeutának.

Húsz éves terapeutagyakorlatom során számtalan esetben láthattam, hogy az életmód megváltoztatásával a civilizációs krónikus betegségek megelőzhetők, vagy megjelenésük jócskán eltolható, illetve a már kialakult kórképek is gyógyíthatók.
Sok példát hozhatnék, de legszívesebben egy olyan fiatalember esetéről számolnék be, aki messzemenően hajlandó volt felvállalni a felelősséget az egészségéért. A 35 éves, munkahelyén nagy terhelésnek és időnyomásnak kitett férfi, − mivel nem fordított figyelmet sem a táplálkozására, sem a testmozgásra − az utóbbi években szép kis pocakot eresztett. Egyre gyakoribb fejfájásai kergették orvoshoz, ahol kiderült, hogy magas lett a vérnyomása és a koleszterinszintje, és szembesült vele, hogy élete végéig gyógyszerek szedésére kényszerül.
Mivel ebbe nem akart belenyugodni, felkeresett valamilyen természetesebb megoldás reményében. Kemény étrendi változtatásokat javasoltam, megbeszéltük, hogy milyen mozgásformát fog a továbbiakban rendszeresen gyakorolni, és rábeszéltem, hogy sajátítson el egy neki megfelelő relaxációs technikát. Mindezekhez szigorúan tartotta magát, és az eredmény nem maradt el. Három hónap múlva már két számmal szűkebb nadrágban jelent meg, és a leletei szerint a vérnyomása és a koleszterinszintje is normalizálódott. Ennek már több éve, és a mai napig nem szed gyógyszert, viszont fizikailag és lelkileg is jó állapotnak örvend, és a munkáját is könnyebben látja el.

Azoknak, akik nem tudnak ilyen módon változtatni helytelen életmódjukon, és erőt venni az addigi rossz szokásaikon, azt szoktam mondani, hogy aki megbotlik és megsérül, azt be lehet kötözni, de aki állandóan botladozik, és sebre sebet gyűjt, azon én sem tudok segíteni. Tudom, hogy az előadásaim során az élőszó közvetlenebb, mégis azt remélem, hogy ez a könyv szélesebb rétegekhez is eljutva, sok embernek adhat ismereteket és kellő motivációt az egészséges életmód
kialakításához.

Jó egészséget kívánok szeretettel!

Dr. Kuklis Eszter

A könyvről részleteket, elérhetőséget, tartalomjegyzéket itt talál